« Svibanj 2024 »

Ukupno: 161991
3. a i 3. b U TRVĐI
Autor: Ljiljana Romić, 21. 3. 2012.

Učenici 3.a i 3.b razrednog odjela 14. ožujka 2012. na izvanučioničkoj nastavi posjetili su kulturno-povijesne spomenike Osijeka:

• Muzej Slavonije,
  • Državni arhiv,
  • Arheološki muzej i
  • Rondel velikana

U Muzeju Slavonije koji je najstarija kulturna ustavnova u gradu Osijeku prošetali su kroz povijest i vidjeli izložbe «Radio» i «Božić ΄91.».

U Državnom arhivu se čuvaju stari i vrijedni dokumenti, a svima su se najviše svidjeli imenici i ocjene poznatih Osječana.

U Arheološkom muzeju vrijedno je bilo vidjeti najcjelovitiji prikaz prapovijesti Slavonije i Baranje i zapadnog Srijema od starijeg kamenog doba pa sve do latenskog razdoblja, to jest do početka naše ere.

Oni su ostavili trag svojim talentima, radom, dobrim djelima, smionošću, molitvom... Lavoslav Ružička i Vladimir Prelog - kemičari i i J. J. Strossmayer – biskup.

Svi ovi spomenici kulture imaju osobitu vrijednost. Svjedoci su prošlosti ljudi i prirode na ovim područjima. Pričaju nam priče o gradu i ljudima, priče koje ne blijede s vremenom. Priče koje nas određuju, koje nikada ne trebaju biti zaboravljene. Jer svi smo mi samo trenutni prolaznici, koji će iza sebe ostaviti grad. Grad s pričama, koje će jednoga dana, biti ponos onima poslije nas. Nekim novim prolaznicima...

Ljiljana Romić