eTwinning projekt: Empathy and Kindness - Better World
Autor: Anita Drenjančević, 13. 5. 2020.

Dio ERASMUS+ paketa je i eTwninnig, koji svojim korisnicima donosi razne mogućnosti, od povezivanja s kolegama iz Europe i šire do stručnih usavršavanja. Međutim, ono što je daleko najzanimljivije našim učenicima upravo su projekti u kojima imaju priliku upoznati svoje vršnjake iz drugih država i razmijeniti svoja znanja i iskustva.

U zanimljivom i hvalevrijednom projektu pod nazivom Empathy and Kindness - Better World uz partnerske škole iz Hrvatske, Italije, Ukrajine, Moldavije, Rumunjske i Turske sudjelovale su i tri skupine učenika naše škole, OŠ Josipovac, pod vodstvom učiteljice hrvatskoga jezika Lidije Galović, učiteljice engleskoga jezika Snježane Štark i knjižničarke Anite Drenjančević. U projektu je sudjelovalo stotinjak učenika, od čega sedamnaest iz naše škole.

Projekt je započeo u kolovozu 2019. godine a završio u svibnju 2020. godine. Namijenjen je učenicima od 10 do 18 godina a nositeljica projekta je škola iz Ukrajine. Misao vodilja ovoga projekta je: Kad svi učine barem jedan korak kako bi bili ljubazniji, svijet će biti bolje mjesto.

Tijekom projekta istraživali smo što je empatija ili suosjećanje, izrađivali plakate i logo projekta, organizirali on-line komunikaciju s parnerskim školama iz Turske i Ukrajine putem eTwinning chat rooma a od ožujka 2020. i preko Zoom-a, činili dobra djela i pomagali najpotrebnijima, izrađivali petodnevne adventske zadatke za naše partnere te izvršavali naše, napravili kratke video prezentacije, izrađivali poklončiće za tajnog prijatelja te božićne čestitke za partnere. Raznim smo aktivnostima obilježili zanimljive nadnevke kao što su Međunarodni dan zagrljaja za koji smo snimili kratak flash mob, Valentinovo ili Dan obitelji. Osmislili smo i kratke priče podijeljeni u internacionalne timove te iz izradili u web alatima storyjumper i flipbook.

A ono najvažnije, upoznali smo nove prijatelje, njihov način života i sustav školovanja. Uvidjeli kako smo svi jednaki bez obzira na geografsku pripadnost.

Vrednovanje projekta provodilo se dva puta, u prosincu te travnju, putem online obrasca u kojemu su sudjelovali svi učenici i učitelji kako bi na temelju njihovih razmišljanja projekt učinili još boljim. Sama suradnja među škola odvijala se neprestano putem twinspacea ali i facebook grupe osnovane na početku projekta.

Nakon zatvaranja svih škola u Hrvatskoj, ali i naših partnerskih škola iz Ukrajine, Italije i Turske, aktivnosti su se nastavile provoditi preko virtualnih učionica te putem video sastanaka u aplikaciji Zoom. Bili su to novi izazovi za sve nas, kako učenike, tako i učitelje, međutim, sve se može!

Projekt je već sas prepoznat u Ukrajini gdje je nagrađen kao najbolji projekt mjeseca prosinca, a većina kolegica iz partnerskih škola prijavila je projekt za nacionalne oznake kvalitete, pa tako i mi. Rezultate i nagradu za ovakav vrijedan rad očekujemo u rujnu 2020. godine.

ZAKLJUČAK:

Učenici su nakon ovog projekta poboljšali svoje govorne, čitateljske, tehničke i novinarske vještine. Naučili su se odgovornosti i toleranciji, podigli razinu svoje motivacije za učenje engleskog jezika te jačali svoju osobnost. Projekt je pokazao kako svi učenici i učitelji, bez obzira iz koje države dolaze, razmišljaju o istim stvarima oko sebe, upoznaju svijet na isti način te ga pokušavaju poboljšati čineći dobro. Samo njihovom ustrajnošću dobro će prevladati!

Anita Drenjančević, dipl. knjižničarka i prof.