« Svibanj 2024 »

Ukupno: 161991
Posjet meteorološkoj stanici na Klisi
Autor: Margareta Pavlinić, 4. 10. 2012.

Učenici 4. razreda naše škole jučer su sa učiteljicama posjetili meteorološku stanicu  na Zračnoj luci Osijek u sklopu razrednog projekta o predviđanju vremena.Učenici su vidjeli meteorološke instrumente koji svakodnevno pokazuju kakvo će nam vrijeme biti.

Gospodin Željko Lazanin, meteorološki stručnjak, objašnjavao je djeci kako rade higrometar, barometar, ombrograf, heliograf, vjetrulja, kišomjer... Oduševljena lica niste mogli ni zamisliti kada je zamolio jednu plavu nit kose naše Klare za rad higrometra ( mjerenje tlaka zraka). A čarobna kugla heliografa koja mjeri trajanje duljine sunčeve svjetlosti željeli su ponijeti kući kao suvenir.

Svi ti instrumenti pomažu pilotima da sigurno polete i slete u zračne luke. A ljudima je jako važno znati prognozu vremena jer trebaju znati do koje dubine će sijati neko sjemenje. Ili kada će ići u šetnju. A možda i peći roštilj.

Hvala gospodinu Lazaninu na toplim vremenima i prognozi kada možemo puštati naše zmajeve.

Margareta Terzić