Obavijest roditeljima
Autor: Vlatka Mihaljević, 24. 8. 2022.

Poštovani,

temeljem članka 14. Zakona o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu (Narodne novine, broj 116/2018., od 21. prosinca 2018.) Vlada Republike Hrvatske je na 136. sjednici održanoj 28. srpnja 2022. godine donijela Odluku o financiranju obveznih udžbenika za učenike srednjih škola u Republici Hrvatskoj za školsku godinu 2022./2023. sredstvima iz Državnog proračuna Republike Hrvatske i Odluku o financiranju drugih obrazovnih materijala za učenike osnovnih škola u Republici Hrvatskoj za školsku godinu 2022./2023. sredstvima iz Državnog proračuna Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: odluke) koji su članovi kućanstva koje je korisnik zajamčene minimalne naknade sukladno propisu kojim se uređuje područje socijalne skrbi.

Sredstva za nabavu udžbenika i drugih obrazovnih materijala za učenike koji su članovi kućanstva koje je korisnik zajamčene minimalne naknade Ministarstvo znanosti i obrazovanja uplaćuje na račun škola, odnosno škole nabavljaju udžbenike i druge obrazovne materijale za svoje učenike, a ne roditelji ili skrbnici. Sukladno članku 14. stavku 4. Zakona o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu, udžbenici i drugi obrazovni materijali financirani sredstvima Državnog proračuna vlasništvo su škole.

Korisnici naknada obvezni su centrima za socijalnu skrb dostaviti potvrdu škole iz koje je jasno vidljivo da je učenik u šk. god. 2022./2023. upisan prvi puta u određeni razred.

Odlukama je propisano da pravo na financiranje ne ostvaruju učenici:

• koji ostvaruju pravo na sve obvezne udžbenike ili druge obrazovne materijale po drugoj osnovi
  • koji ostvaruju pravo na puni novčani iznos za nabavu obveznih udžbenika i drugih obrazovnih materijala
  • koji ponavljaju razred

Pravo na financiranje drugih obrazovnih materijala za učenike osnovnih škola ostvaruju učenici koji su članovi kućanstva koje je do 31. kolovoza 2022. godine utvrđeno kao korisnik zajamčene minimalne naknade, sukladno propisu kojim se uređuje područje socijalne skrbi.

Za ostvarivanje prava na besplatne udžbenike i druge obrazovne materijale za učenike temeljem osnove Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji,  Pravilnika o načinu ostvarivanja prava na besplatne udžbenike za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i članove njihovih obitelji i Pravilnik o načinu ostvarivanja prava na besplatne udžbenike za civilne stradalnike iz Domovinskog rata reguliranje i ostvarivanje prava na besplatne udžbenike hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji te vojnih i civilnih invalida rata možete proučiti na linkovima:

Ravnateljica škole: Vlatka Mihaljević, prof.