VODE ZAVIČAJA - TERENSKA NASTAVA UČENIKA 3.a i 3.b
Autor: Margareta Pavlinić, Ljiljana Romić, 18. 4. 2016.

Učenici trećih razreda naše škole bili su na terenskoj nastavi u okolici našeg mjesta, 12. i 14. travnja 2016. godine. Posjetili su vode stajaćice i tekućice. O vodama zavičaja znaju puno toga, ali je posjet tim vodama bio poseban doživljaj.

Vožnja biciklom ili pješačenje do šume bilo je nezaboravno, iako je padao lanac. Taj problem rješavali su kao pravi majstori.

Stara Drava je stajaćica u kojoj su promatrali biljni i životinjski svijet. Pozdravila nas je i najglasnija stanovnica te stajaćice – žaba. Dogovorili smo pratiti razvoj žabe od jajašca, punoglavca do odrasle, glasne žabe. Na pitanje bi li kušali pohane žablje krakove, bilo je i potvrdnih odgovora.

Stari ribič objasnio im je što sve rade ribiči – od poribljavanja, čišćenja okoliša, čuvanje voda od onečišćenja, plaćanje članarine…do neprocjenjivog osjećaja pripravljanja ulovljene ribe.

Ušće Karašice i Drave mjesto je na kojem smo ponovili i utvrdili znanje o tekućicama zavičaja. Razgovarali smo i o kupanju u Dravi, uz nadzor roditelja i odraslih.

Pjevanje pjesmice o vodama i šumi naučili su „iz prve“ jer nikada nisu učili pjesmicu u prirodi. A vrijeme provedeno s frizbijem, loptom i badmintonom sanjali su tu noć i o tome pripovijedali sutradan u školi.

Na rastanku zamolili su da opet posjetimo vode i šume jer im je jako važno upoznati prirodu svoga zavičaja. Ali i druženje s prirodom, koju obožavaju!

„…potok tu, tamo lijepo cvijeće, zeko skače prepun sreće…“  a kako su trećaši skakali, pogledajte u našoj galeriji.